Naturfotograferna 50 år- Jubileumsutställning

Om utställningen

Föreningen Naturfotograferna har verkat för fotoetik och naturvårdsengagemang sedan 1966. Det är med hänsyn som utgångspunkt som de sanna naturbilderna kommer till. Det är med intresse för naturens motiv som Sveriges främsta naturfotografer samlats under en organisation. Med rätt att sätta /N efter sitt namn. En kvalitetsstämpel. Men också ett stort ansvar.Naturfotograferna består av ca 130 medlemmar. Alla med sina specialiteter, sina manér och uttrycksätt. Det ger en spännande mångfald och bildupplevelser som tar dig till det oväntade. Mitt i denna bredd samlas medlemmarna kring föreningens mission – att förmedla den sanna naturbilden. Garanterat kan detta ske på 130 olika, personliga sätt utan att för den skull göra avkall på etiken i bilden. 85 av Föreningens medlemmar finns representerade i utställningen.

Mer information

Län: 
Västra Götalands län
Ort: 
Borås
Plats: 
Abecita Konstmuseum
Period för utställning: 
16 mar 2017 till 11 jun 2017
Tid för vernissage: 
16 mar 2017 - 18:30 till 20:30